VILSANDI PÄÄSTEJAAM

Vilsandi päästejaam

Anno 1874
Vilsandi päästejaam on Eesti kõige läänepoolsem maja

Vilsandi päästejaam on rajatud 1874. aastal majutamaks saare päästemeeskonna 10-aerupaarilist päästepaati. Oma tegevusaastatel on sealse päästemeeskonna poolt kümneid merehädalisi hukkumisest säästetud - vähemalt 40 inimest ning kaks koera. Tõenäoliselt on neid olnud veelgi rohkem. Päästejaam, mis pidi taluma avatud kalda pealseid vintsutusi, muutus aga enam kui saja aastaga avariiliseks ning vajas lõpuks ise päästmist.

2005. aastal sai varemetes seisnud Vilsandi päästejaam uue omaniku ning 2012. aastal läbis hoone põhjaliku restaureerimise. Koostöös Eesti Vabariigi muinsuskaitseametiga ning arhitektidega Emil Urbel ja Ainar Luik ( Arhitektibüroo Emil Urbel ) on taastatud päästejaama algupärane välimus, säilitades võimalikult suures ulatuses hoone originaalkonstruktsioonid. Lisandunud on vaid paar üksikut detaili, nagu näiteks luukidega kaetavad aknad päästejaama külgedel. Vilsandi päästejaama uksi kaunistava tsaariaegse päästejaama sümboolika taastas maalikunstnik Tiit Pääsuke. Vilsandi päästejaama näol on tegu ainukese säilinud puidust päästejaamaga Baltikumis. Ühtlasi on Vilsandi päästejaam Eesti kõige läänepoolsem maja.

Tänapäevane Vilsandi päästejaam enam päästepaati ei varja, vaid pakub maalilist asukohta erinevate ürituste korraldamiseks: vastuvõtud, konverentsid, kontserdid jne.

Galerii

VAJAD PÄÄSTMIST?

Allolev vorm on lihtsaim viis meiega ühenduse võtmiseks!